banner_moda

„Oczywiście, jest Nowy Jork, są projektanci włoscy, nie mówiąc o Paryżu. Ale idzie nowe. W końcu mamy XXI wiek i u nas też zaczyna się cos dziać” – to słowa projektantki mody, jednej z osób występujących w spotach telewizyjnych kampanii „Kupuj Nasze.PL”. Jak się okazuje, mamy się czym pochwalić jeśli chodzi o świat mody, a polscy projektanci coraz częściej odnoszą światowe sukcesy. Oto przykłady kilku z nich.

dawidDawid Woliński

Swoje zainteresowania modą rozwijał w Liceum Plastycznym, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego w Warszawie. Pierwszą kolekcję pokazał w październiku 2003 roku i w szybko zyskał opinię jednego z najwybitniejszych polskich projektantów mody. Jego nazwisko kojarzy się z luksusem, elegancją i perfekcyjnym wykonaniem. Jego kolekcja Wiosna Lato 2005, którą pokazał podczas tygodnia mody Fashion Week w Lizbonie w listopadzie 2004, podbiła serca zagranicznych mediów. Po pokazie o wypożyczenie ubrań zwrócili się do niego słynni styliści z Francji, Hiszpanii, Anglii i Włoch. Sukienki projektanta szybko znalazły się na okładkach portugalskiego i niemieckiego miesięcznika Elle. Wśród jego klientek poza granicami kraju są m.in. Paris Hilton, Michelle Rodriguez i Nicole Richie. Jego kreacje można kupić m.in. w butiku Tracey Ross i Maxfield w Los Angeles.
http://dawidwolinski.com/

mingeEwa Minge
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce i za granicą projektantek ostatnich lat. Jej marka jest oryginalna i wyrazista, nie do pomylenia z żadną inną. Projekty jej autorstwa świetnie sprzedają się w Nowym Jorku i sporej części Europy.
Ewa Minge jest laureatką czterech nagród przyznawanych w Polsce projektantom mody: Srebrnej Pętelki, Złotej Fastrygi, Złotego Wieszaka i statuetki oraz tytułu „Osobowość Mody”. Ma na swoim koncie liczne nagrody zagraniczne, m.in. w Moskwie ( Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Moskiewskich), Lwowie, Montrealu, Rzymie, Pradze czy Berlinie. Jej projekty można kupić niemal na całym świecie.
Przed kilkoma laty wzięła udział w prestiżowym pokazie podczas Rzymskiego Tygodnia Mody na Alta Roma, gdzie pokazała 40 strojów. W pokazach Alta Roma brała potem udział kilkakrotnie. Po tym wydarzeniu we włoskim wydaniu „Vogue’a” znalazła się sesja zdjęciowa poświęcona jej projektom. Po sukcesie w Rzymie krytycy mody okrzyknęli ją jedną z liderek next couture. Zwrotem tym określa się generację krawców, którzy wyznaczają nowe, najbardziej twórcze trendy w światowej modzie. Oryginalni, wnoszący świeżość, a jednocześnie normalność.
W styczniu 2008 roku miała pokaz swojej kolekcji w Haute couture w Paryżu, gdzie wysąpiła obok Domu Mody Christian Dior i Giorgio Armani W czerwcu 2008 roku prezentowała swoją kolekcje na Festiwalu Filmowym w Cannes.
Projekty Ewy Minge łączą klasykę z nowoczesnością. Kreacje powstają według zasad starego ręcznego krawiectwa, ale z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Powstaje produkt łączący wysoką jakość i niezwykle oryginalne wzornictwo.
U Minge ubierają się dyplomaci, ludzie sztuki, polityki i mediów. Projektowane przez nią stroje noszą m.in. Jolanta Kwaśniewska, Małgorzata Walewska, Adrianna Biedrzyńska, Ewa Błaszczyk i Natalia Kukulska.
http://kobieta.wp.pl/kat,62394,title,Ewy-Minge-przepis-na-sukces,wid,8613214,wiadomosc.html

zienMaciej Zień
Swoją pasję związaną ze światem mody rozwijał w Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, by oficjalnie zadebiutować w 2000. Dziś stworzył bardzo silną markę, która kojarzy się z luksusem, elegancją i perfekcyjnym wykonaniem.
Jako 17-letni uczeń Liceum Sztuk Plastycznych zaprezentował pierwszą autorską kolekcję, na lubelskim pokazie mody “Prowokacje”. W następnych latach zebrał nagrody jako finalista konkursu dla projektantów mody Złota Nitka oraz Złoty Wieszak. W roku 2004, Maciej Zień został laureatem prestiżowej nagrody Belvedere International Achievement Award w kategorii Projektant Mody, przyznawanej młodym, utalentowanym ludziom znajdującym się u progu międzynarodowej kariery.
Talent młodego projektanta szybko został dostrzeżony za granicą. Specjalne pokazy jego kolekcji można było obejrzeć m.in. w Niemczech i Katarze. Jego projektami zachwyciła się amerykańska aktorka Andie MacDowell, która włożyła jedną z kreacji Zienia na Galę Telekamer 2007, gdzie odbierała nagrodę.
Klientkami Zienia są m.in.: Justyna Steczkowska, Grażyna Torbicka, Monika Richardson, Jolanta Pieńkowska, Aneta Kręglicka, Ewelina Flinta, Monika Brodka, Alicja Majewska, Małgorzata Kożuchowska.
http://www.zien.pl/

nataliaNatalia Jaroszewska
Jest absolwentką ASP w Łodzi. Na pierwszym roku studiów dostała się do finału prestiżowego międzynarodowego konkursu Smirnoff Fashion Awards. Już po trzecim roku studiów otworzyła swój pierwszy butik autorski w Juracie, gdzie ubierała m.in. A.M. Jopek, udzieliła pierwszych wywiadów telewizyjnych i zdobyła uznanie wymagających klientek z Warszawy.
W tym samym sezonie prezentowała dwie autorskie kolekcje bielizny na największych w Europie targach odzieżowych w Dusseldorfie - własne stoisko wygrała w ogólnopolskim konkursie na najlepszą kolekcję bielizny.
W chwili ukończenia studiów była jednym z najlepiej rozpoznawalnych projektantów mody młodego pokolenia: ubierała największe gwiazdy, np. Joannę Brodzik, Annę Marię Jopek, jej kreacje ukazyway się we wszystkich magazynach modowych, a grono klientek powiększało się systematycznie z sezonu na sezon.
Pokazy jej kolekcji prezentowały Fashion TV i TVN 24, a “Elle” uznało ją za jeden ze stu powodów, dla których warto mieszkać w Polsce, po czym zaprosiło ją do wzięcia udziału w prestiżowym pokazie w Belwederze. http://www.jaroszewska.pl/

dziedziWojtek Dziedzic
Projektuje przede wszystkim ubrania dla kobiet, ale również kostiumy do teatru i opery. Jego prace podziwiać można było na deskach nie tylko polskich scen, ale również teatrów w Londynie, Amsterdamie i Hamburgu. Jego ostatnie prace można było oglądać np. w przedstawieniu Giovanni w TR oraz “Iwonie Księżniczce Burgunda” w Teatrze Narodowym. Dziedzic jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów m.in. Smirnoff Fashion Award 1998, Festival des Arts de la Mode w Hyeres 2000, Dutch Robijn Fashion Award.
http://textylny.blox.pl/2007/02/Polscy-Projektanci-Wojtek-Dziedzic.html

gosiaGosia Baczyńska
Profesjonalnym projektowaniem zajmuje się od roku 1997 kiedy to otworzyła własną pracownię. Swoją pierwszą autorską kolekcję zaprezentowała w roku 2000 we Wrocławiu. Do tej pory Gosia Baczyńska zaprezentowała 7 kolekcji, a w jej pokazach chodziły, oprócz najlepszych polskich modelek również gwiazdy światowych wybiegów: Alek Wek, Liz Jagger, Helena Christensen.
W 2004 i 2005 roku magazyn ELLE uznał ją za projektanta roku.
http://www.gosiabaczynska.com/pl/


Brak komentarzy w “Polscy projektanci mody”

Wpisz komentarz

Możesz także pobrać atom feed dla tych komentarzy.

XHTML:Możesz używać znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>